SES TERAPİSİ

Şimdilik boğaz temizleme hareketini pek yapmamanızı, onun yerine birkaç yudum su içmenizi öneririm.

Ses antrenmanlarına gelince,

  1. Düz yatağa yatıyorsunuz, tüm vücudunuzdaki kasları gevşetiyorsunuz; özellikle boyundaki kasların iyice gevşediğini hissedin; bir eliniz göğsünüzde, diğer eliniz göbeğinizde. Ağızdan derin nefes alıp veriyorsunuz, bu sırada göğüsteki elinizin hiç hareket etmemesi gerek, göbekteki elin yükselip alçalması gerek. Yani diyafram solunumu yapmalısınız.
  2. Pozisyon yukarıdaki ile aynı. Nefes verirken, göbekteki elinizle göbeğinize bastırıyorsunuz ve bu şekilde nefes veriyorsunuz. Nefes verirken, nefesin ikinci yarısında “aaaaa”, “eeeee”, “oooo”, “uuuu” diyorsunuz.
  3. Derin bir esneme yapıyorsunuz, esnemenin sonunda nefes verirken, “aaaaa”, “eeeee”, “oooo”, “uuuu” diyorsunuz.
  4. Elinize bir iplik alıyorsunuz, ipliği ağzınızın önünde aşağı sarkıtıyorsunuz; nefes verirken, yavaşça ipe üflüyorsunuz, ip sallanıyor. Birkaç üfleme sonrası, üflemenin ikinci yarısında “aaaaa”, “eeeee”, “oooo”, “uuuu” diyorsunuz.
  5. Tüm vücudunuzdaki kasları gevşetiyorsunuz; özellikle boyundaki kasların iyice gevşediğini hissedin. “aaaaa”, “eeeee”, “oooo”, “uuuu” diyorsunuz ve bu sırada bir elinizle gırtlağınıza dışarıdan masaj yapıyorsunuz.